Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Masarykovo náměstí 51, 586 01 Jihlava
Onyx

NEJMODERNĚJŠÍ SERVIS ZNAČKOVÝCH HODINEK


+420 601 001 700
CZ EN DE
+420 601 001 700
KAMIL VLČEK, MISTR HODINÁŘ

KAMIL VLČEK, MISTR HODINÁŘ

Pocházím z hodinářské rodiny.

Můj děda byl hodinář, ale protože měl dvě dcery, tak se toto řemeslo moc neujalo. Jako malý kluk jsem se chodil za dědou dívat do dílny a myšlenka být hodinářem mě tak nadchla, že když jsem se rozhodoval, na jakou školu půjdu, byla hodinařina jasná volba. Jsem sice až druhá generace, ale děda byl rád, že mi může předat pomyslnou štafetu a já se stal hodinářem jako on. Ve 14. letech jsem nastoupil na hodinářskou školu v Polné a svému oboru se věnuji již 30 let. V současné době jsem v rodině zatím poslední, kdo v této tradici pokračuje.

V Onyxu jsem od roku 2003, kde se stále snažíme zdokonalovat. Za poslední dva roky jsme zaznamenali extrémní progres. Dříve jsme se zabývali běžnými servisními opravami hodinek a dnes patříme do té nejužší špičky, do toho nejlepšího, co vlastně v hodinářství existuje. Jako obrovský úspěch vnímám, že jsme získali certifikace na servis několika švýcarských prestižních značek, což nás na začátku ani nenapadlo. Chtěl bych říci, že jsme nejlepší servis v České republice, i když se to takto jednoduše tvrdit nedá. Není to jako závodit v běhu nebo cyklistice, kde je jasně vidět, kdo se stane vítězem. Spokojený zákazník je pro nás skutečně tím největším měřítkem. Může se stát, že se nám oprava vrátí, i když svoji práci odvedeme, jak je nejlépe možné. Jsou to přece jen složité stroje. I když máme sebelepší techniku a diagnostiku, hodinkové strojky pečlivě zkontrolujeme a opravíme, může se vyskytnout nějaká skrytá závada. Nebo mohou být hodinky vystaveny nějaké nestandardní zátěži, a tím nemusí fungovat tak, jak mají. Tím samozřejmě může dojít k reklamacím, kterých máme ale minimálně.

Co pokládám za svůj největší úspěch v hodinářství?

Možná někoho překvapí to, že se nejedná o nějaké drahé, nebo něčím zajímavé hodinky nebo hodiny. Mým úspěchem je to, že mě můj obor neskutečně baví a naplňuje. I když jsem hodinář poměrně dlouhou dobu, stále se učím a mám šanci se i po těch letech stále zdokonalovat a zlepšovat. Je super, když si čtu v odborných časopisech, nebo na internetu o různých složitých mechanismech a hodinkách, které stojí jako celý dům a já mám možnost je rozebrat, opravit a vidět je, jak fungují. V tomto je právě mé řemeslo nádherné. Technologie kráčí dopředu, přichází nové věci a nové postupy. Různých strojů a komplikací je dnes na světě tak obrovské množství, že je stále co se učit.

Moje inspirace je u dávných hodinářských mistrů.

Někdy se mi do rukou dostanou opravdu mistrovské staré kusy, které byly vyrobeny před více než sto lety. Nádherné je, když vidím tu klasickou práci hodinářských mistrů. Stále mě udivuje a zcela otevřeně přiznám, že nechápu, jak mohli tenkrát v těch podmínkách a s těmi jednoduchými nástroji, vytvořit tak složité stroje. V zásadě nejde jenom o výrobu, ale promyslet funkčnost, rozkreslit a sestrojit díl po dílu, ty zkoušky, omyly, to všechno, co je dovedlo k tomu, než dokázali takovéto mechanismy vymyslet a udělat. To je pro mě neskutečně obdivuhodná věc.

KAMIL VLČEK, MISTR HODINÁŘ
KAMIL VLČEK, MISTR HODINÁŘ